top of page

                                                                     

 

 

                                                                     

 

 

                                                             

1. BOYA SEKTÖRÜ

 

        Kuru öğütülmüş kalsit kullanan boya sektörü, en fazla 5 mikron kalsit kullanmaktadır.  İnşaat boyalarında iç ve dış kaplamada su bazlı boya sisteminde % 25-35 oranında kalsit boya içersinde kullanılmaktadır.  Ülkemizde boya sektöründe toplam olarak 80.000 ton/yıl çeşitli boyutta kalsit kullanıldığı tahmin edilmektedir.  Dünyada boya sektöründe yaklaşık 8 milyon ton kalsit kullanıldığı tahmin edilmektedir.  Dünyada extender olarak kullanılan kalsit yüzeyi kaplamayı sağlar ve titanyum dioksidin tüketimini azaltır.

 

 

                                                                 

 

2. GIDA SEKTÖRÜ

 

        Mikronize kalsit bisküvi, ekmek, çiklet v.b. gıda maddelerinde katkı olarak kullanılmaktadır.  Kimyasal saflığı, rengi nedeniyle maliyeti düşürücü dolaylı kalsiyum kaynağı olarak kullanılmaktadır    ABD ve Avrupa’da 3 milyon tonun üzerinde plastik sektöründe kalsit dolgusu kullanılmaktadır.

 

 

3. KOZMETİK SEKTÖRÜ

 

         Kalsiyum karbonat genellikle diş macunlarında ve benzer uygulamalarda beyazlatıcı ve aşındırıcı olarak kullanılır. Diğer bütün uygulamalarda olduğu gibi,üretim esnasında saflığı ve güvenliği sağlamak büyük önem taşır.

 

 

 

bottom of page